..:: audio-music dot info ::..


Main Page     The Desert Island     Copyright Notice
Aa Bb Cc Dd Ee Ff Gg Hh Ii Jj Kk Ll Mm Nn Oo Pp Qq Rr Ss Tt Uu Vv Ww Xx Yy Zz


Presser Gábor: Az angyalok és emberek

 A l b u m   D e t a i l s


Label: BMG Ariola Hungary
Released: 2000
Time:
53:37
Category: Pop/Rock
Producer(s): See Artists ...
Rating: *******... (7/10)
Media type: CD
Web address: www.lgt.hu
Appears with: Omega, Locomotiv GT
Purchase date: 2001.01.06
Price in €: 12,99



 S o n g s ,   T r a c k s


[1] A celofán-nap és a papír-hold (Presser Gábor) - 2:30
[2] Majd elfújja a szél (Presser Gábor) - 7:04
[3] Megemeltek az angyalok (Presser Gábor) - 6:16
[4] Én szeretem a túleröt (Presser Gábor / Sztevanovity Dusán) - 5:23
[5] Engem is vigyél el! (Presser Gábor) - 3:00
[6] Milyen jó lenne (Presser Gábor / Sztevanovity Dusán) - 4:30
[7] Don Quijote Budapesten (Presser Gábor) - 7:33
[8] Jó veled (Presser Gábor) - 5:25
[9] Kék likör (Presser Gábor) - 7:36
[10] Medvetánc (Presser Gábor / Sztevanovity Dusán) - 2:

 A r t i s t s ,   P e r s o n n e l


Presser Gábor - Zongora, Billentyüs hangszerek, Ének, Vibrafon, Xilofon, Hangszerelés, Boritóterv

Werner Barito - Szájharmonika
Dumbo Quinte - Conga
Borlai Gergö - Dob, Ütöhangszere
Sipeki Zoltán - Gitár
Fekete Kovács Kornél - Trombita
Schreck Ferenc Harsona
Andrej Seban - Gitár, Spanyol guitár
Hobó - Mélyen dörmögö Hobó
Warren Hynes - Giitár szoló
Garth Hudson - Hammond Orgona, Alt Saxofon
Don Alias - Ütöhangszerek
Papesch Péter - basszus gitárszoló
Ben Marotta - Marimba
Lantos Zoltán - Hegedü

Kiss István - Hangmérnök
Paczári Károly - Hangmérnök
Kölcsényi Attila - Hangmérnök
Nyiri Sándor - Hangmérnök
Rod Huy - Hangmérnök
Eric Goffard - Hangmérnök
Romvári János - Boritóterv
Romvári János - Grafika

 C o m m e n t s ,   N o t e s


Négy év után új szólólemezzel jelentkezett PRESSER GÁBOR a BMG Ariola Hungary-nél: az Angyalok és emberek immár a harmadik az 1994-es Csak dalok és az 1996-ban megjelent Kis történetek után. Más ez a lemez, mint az elözö kettö: mintha idöközben Presser évtizedeket fiatalodott volna. Vagy talán ezen a lemezen nem volt kedve megfáradt, szomorkás öregembert játszani. Most másképp játszik: úgy tünik, teljesen eleresztette magát (ö már megteheti és milyen jól áll neki!), ironizál é önironizál, mesél és kiadja magát, tobzódik a színekben, merészen hangszerel, és helyenként eszement módon énekel. Játszik, nagy kedvvel és nagyon komolyan. Eröteljes, ugyanakkor elvarázsolt lemez lett az Angyalok és emberek, szokatlan, új ízekben gazdag. A tíz dalból csak háromnak a szövegét írta a régi szerzötárs, DUSÁN, a többit maga Presser Gábor. Ezek közül némelyik inkább novella, mint dalszöveg (Megemeltek az angyalok, Don Quijote Budapesten, Kék likör). Az elözö lemezen is volt már ilyen (Majd Leonard), de most Presser sokkal bátrabban, szabadabban meséli el ezeket a hol varázslatos, hol profánul kökemény történeteket. Minden dalhoz tartozik egy néhány szavas alcím, amolyan "használati utasítás".

A celofán-nap és a papír-hold nyitja a lemezt. Évek óta dédelgetett, de valamiért eddig mindig félbemaradt dalt fejezett be most végre Presser Gábor és nem is választhatott volna ennél szebb felütést az albumnak. A Majd elfújja a szél szétrobbantja a lírai hangulatot: rövid, tömény kis katasztrófafilm ez, egy nöi tornádó pusztításáról. Az effektezett clavinetszólóban Presser elereszti a kezét is, és úgy énekel... ilyet bizony még nem hallottunk töle. A Megemeltek az angyalok akár Lázár Ervin-novella is lehetne -ám ez egy Presser Gábornovella, a témához illö kísérettel: a borzongatóan gyönyörü, talán már nem is evilági zene megemel, elrepít minket is, ha hagyjuk. A rádiók már játsszák az Én szeretem a túleröt címü dalt. A bombasztikus amerikai filmzenék parafrázisa, vagy ha úgy tetszik, paródiája ez, zenei poénokkal teletüzdelve, hangszerés hangszínkavalkád, müvér és petárdapuffogás. Az Engem is vigyél el nagyvárosi blues, utcazene-hangulatban. Ebben a dalban a titokzatos DRUM STREET BAND kísér, amelyröl annyit lehet tudni, hogy tagjait meglehetösen szoros rokoni szálak füzik egymáshoz...

A Milyen jó lenne igazi nosztalgikus-ironikus Presser-dal, lebegö-lötyögös hangszerelésével talán ez áll a legközelebb az elözö két szólóalbum hangulatához. Egy újabb novella a Don Quijote Budapesten, a búsképü lovag keserü románcáról. A dalba HOBO is bele-beledörmög;Presser történetmesélése, a középrész kinyílása és az ízes hangszeres játék pedig megunhatatlanná teszik az egyszerü történetet. A Jó veled a lemez érzelmi csúcspontja, lendületes, mégis szívszorítóan szép dal a társról, az örök, múlhatatlan szerelemröl. A Kék likör megtörtént mese a múltból -döbbenetes erejü, lélegzetelállító elöadásban. (Úgy látszik, Presser Gábor tehetségének még mindig vannak felfedezetlen területei.) A Nino Rota és Tamássy Zdenkó filmzenéinek világát idézö Medvetánc zárja a lemezt. Nyugtalanító, fogcsikorgató végkifejlet:játék ez, de van súlya. A felvételek Budapesten, New Yorkban és Brüsszelben készültek, a közremüködö zenészek sora hasonló az elözö lemezekéhez:nemzetközi csapat adja tudását, tehetségét a dalokhoz. Az amerikai WARREN HAYNES, a szlovák ANDREJ SEBAN és a magyar SIPEKI ZOLTÁN gitározik, a belga WERNER BRAITO szájharmonikázik (az ö játéka a PURPLE PROSE lemezét hallgatva fogta meg Presser Gábort), egy dalban újra feltünik GARTH HUDSON aBAND-böl, FEKETE KOVÁCS KORNÉL trombitán, SCHRECK FERENC harsonán, DON ALIAS, DUMBO QUINTE és HORVÁTH KORNÉL ütöhangszereken, BEN MAROTTE marimbán, LANTOS ZOLTÁN hegedün, PAPESCH PÉTER basszusgitáron játszik, és persze megint BORLAI GERGÔ dobol. Közremüködik még a PACIFIC NYLON BRASS BAND és a PACIFIC NYLON SYMPHONY ORCHESTRA -hosszú nevük ellenére igazán nem foglaltak sok helyet a stúdióban, és a büfében is csak visszafogottan fogyasztottak... Csupán a korábban megszokott nöi vokál hiányzik, de nem is illene nöi énekhang ennek a lemeznek a világához. A zenéhez méltó, gyönyörü borítót ROMVÁRI JÁNOS festömüvész készítette, SCHÄFFER ZSUZSA, KAISER OTTÓ és PRESSER GÁBOR fotóinak felhasználásával. Az album megjelenését a KFKI Számítástechnikai Csoport, a Murányi Kereskedöház, a Malév és a Roland támogatta, a médiatámogatók pedig a tv2 és a Danubius Rádió. Jövö tavasszal Presser Gábor országos turnéra indul az Angyalok és emberek anyagával, ahol az új dalok az élö elöadáshoz illö, áthangszerelt változatban szólalnak meg, és bízvást találkozhatunk majdrégebbi Presser-dalokkal is.

Hermann Zsolt - LGT-archívum



Négy év után tegnaptól új szólólemezzel jelentkezett Presser Gábor a BMG Ariola Hungary-nél: az Angyalok és emberek immár harmadik az 1994-es Csak dalok és az 1996-ban megjelent Kis történetek után. Más ez a lemez, mint az elözö kettö: mintha idöközben Presser évtizedeket fiatalodott volna. Vagy talán ezen a lemezen nem volt kedve megfáradt, szomorkás öregembert játszani. Az album a megjelenés napján, már tegnap aranylemez lett.

Most másképp játszik: úgy tünik, teljesen eleresztette magát (ö már megteheti - és milyen jól áll neki!), ironizál és önironizál, mesél és kiadja magát, tobzódik a színekben, merészen hangszerel, és helyenként eszement módon énekel. Játszik, nagy kedvvel - és nagyon komolyan.

Eröteljes, ugyanakkor elvarázsolt lemez lett az Angyalok és emberek, szokatlan, új ízekben gazdag. A tíz dalból csak háromnak a szövegét írta a régi szerzötárs, Dusán, a többit maga Presser Gábor. Ezek közül némelyik inkább novella, mint dalszöveg (Megemeltek az angyalok, Don Quijote Budapesten, Kék likör.) Az elözö lemezen is volt már ilyen (Majd Leonard), de most Presser sokkal bátrabban, szabadabban meséli el ezeket a hol varázslatos, hol profánul kökemény történeteket.

Minden dalhoz tartozik egy néhány szavas alcím, amolyan "használati utasítás".

A celofán-nap és papír-hold nyitja a lemezt. Évek óta dédelgetett, de valamiért eddig mindig félbemaradt dalt fejezte be most végre Presser Gábor - és nem is választhatott volna ennél szebb felütést az albumnak. A Majd elfújja a szél szétrobbantja a lírai hangulatot: rövid, tömény kis katasztrófafilm ez, egy nöi tornádó pusztításáról. Az effektezett clavinetszólóban Presser elereszti a kezét is, és úgy énekel... ilyet bizony még nem hallottunk töle. A Megemeltek az angyalok akár Lázár Ervin-novella is lehetne - ám ez egy Presser Gábor-novella, témához illö kísérettel: a borzongatóan gyönyörü, talán már nem is evilági zene megemel, elrepít minket is, ha hagyjuk.

A rádiók már játsszák az Én szeretem a túleröt címü dalt. A bombasztikus amerikai filmzenék papafrázisa, vagy ha úgy tetszik, paródiája ez, zenei poénokkal teletüzdelve, hangszer és hangszínkavalkád, müvér és petárdapuffogás. Az Engem is vigyél el nagyvárosi blues, utcazene-hangulatban. Ebben a dalban a titokzatos Drum Street Band kísér, amelyröl annyit lehet tudni, hogy tagjait meglehetösen szoros rokoni szálak füzik egymáshoz...

A Milyen jó lenne igazi nosztalgikus-irónikus Presser-dal, lebegö-lötyögös hangszerelésével talán ez áll a legközelebb az elözö két szólóalbum hangulatához. Egy újabb novella a Don Quijote Budapesten, a búsképü lovag keserü románcáról. A dalba Hobo is bele-beledörmög; Presser történetmesélése, a középrész kinyílása és az ízes hangszeres játék pedig megunhatatlanná teszik az egyszerü történetet.

A Jó veled a lemez érzelmi csúcspontja, lendületes mégis szívszorítóan szép dal a társról, az örök, múlhatatlan szerelemröl. A Kék likör megtörtént mese a múltból - döbbenetes erejü, lélegzetelállító elöadásban. (Úgy látszik, Presser Gábor tehetségének még mindig vannak felfedezetlen területei.) A Nino Rota és Tamássy Zdenkó filmzenéinek világát idézö Medvetánc zárja a lemezt. Nyugtalanító, fogcsikorgató végkifejlet: játék ez, de van súlya.

A felvételek Budapesten, New Yorkban és Brüsszelben készültek, közremüködö zenészek sora hasonló az elözö lemezekéhez: nemzetközi csapat adja tudását, tehetségét a dalokhoz. Az amerikai Warren Haynes, a szlovák Andrej Seban és a magyar Sipeki Zoltán gitározik,a belga Werner Braito szájharmónikázik (az ö játéka a Purple Prose lemezét hallgatva fogta meg Presser Gábort), egy dalban újra feltünik Garth Hudson a Band-böl, Fekete Kovács Kornél trombitán, Schreck Ferenc harsonán, Don Alias, Dumbo Quinte és Horváth Kornél ütöhangszeren, Ben Marotte marimbán, Lantos Zoltán hegedün, Papesch Péter basszusgitáron játszik, és persze megint Borlai Gergö dobol. Közremüködik még a Pacific Nylon Brass Band és a Pacific Nylon Symphony Orchestra - hosszú nevek ellenére igazán nem foglaltak sok helyet a stúdióban, és a büfében is csak visszafogottan fogyasztottak...

Csupán a korábban megszokott nöi vokál hiányzik, de nem is illene a nöi énekhang ennek a lemeznek a világához. A zenéhez méltó, gyönyörü borítót Romvári János festömüvész készítette, Schäffer Zsuzsa, Kaiser Ottó és Presser Gábor fotóinak felhasználásával.

Az album megjelenését a KFKI Számítástechnikai Csoport, a Murányi Kereskedöház, a Malév és a Roland támogatta, a médiatámogatók pedig a tv2 és a Danubius Rádió.

Jövö tavasszal Presser Gábor országos turnéra indul az Angyalok és emberek anyagával, ahol az új dalok az élö elöadáshoz illö, áthangszerelt változatban szólalnak meg, és bízvást találkozhatunk majd régebbi Presser dalokkal is.

Sz. L.
2000-11-08



Négy évet kellett várni az új Presser-szólóalbumra, és íme megszületett: mély gondolatok vidámabb kiadásban. Jónéhány hónappal ezelött beszélgettem elöször Presser Gáborral, amikor is egy búskomor, zárkózott, megkockáztatom: kissé mogorva ember állt velem szemben. Ezért mérsékelt lelkesedéssel fogadtam a hírt, hogy november 7-én a Vígszínházban bemutatja új szólóalbumát. Az említett napon viszont egy mosolygós, életvidám, ironizáló Presser Gábor jelent meg a bemutatón. Jelzésnek talán elég annyi, hogy a hivatalos bejelentenivalók után az összesereglett vendégek Presser Pici vezetésével kórusban énekelték az Engem is vigyél el címü dal refrénjét.

Minek köszönhetjük ezt a pozitív hangulatváltozást?

Lehet, hogy az elözö interjúnk idején épp nem csináltam semmit...

A Sok hühö semmiért zenéjén dolgoztál.

Nem hinném, hogy szándékosan voltam morcos. Most viszont, be merem vallani, nagyon büszke vagyok erre a lemeze. Örülök hogy végre megjelenhetett, örülök hogy olyan lett amilyen lett. Még mindig bennem van az élmény, amit az albumon való munka jelentett a számomra.

A közönség is várta már, hogy az elözö két lemez filozófáló, gyakran mélabús dalai után valami vidámabban rukkolj elö?

Külön tanulmányt érdemel az, ahogy egy cikk ráragasztotta a búskomor jelzöt a lemezeimre, majd ezt a többi lap is átvette. A Csak dalok egyáltalán nem volt mélabús, inkább irónikus. Lehet hogy nem jól ironizáltam? Úgy döntöttem, hogy az új lemezen néhány harsányabb tréfát is megengedek magamnak.

A lemez egyik dalában Hobo is énekel. Ô a hasonló orgánuma miatt került a képbe?

Az "Én sírok, ti röhögtök" egy Hobo idézet, vagy talán parafrázis, erröl persze még nem tudhattok, hiszen most vettétek kézbe a lemezt. Ráadásul a dalt egy kocsmaasztalnál történö beszélgetésnek képzelem el, ami azért is agyrém, mert egyikünk sem iszik.

A lemezen fiatal zenészek is közremuködnek. Miért választottad öket?

Amellettt, hogy fiatal létükre simán hozzák a külföldi zenészek színvonalát, nagyon szeretem azt a lendületet, amit ök képviselnek a zenében.

Az elsö szólóalbumod 1994-ben, a második 96-ban jelent meg. Miért kellett négy évet várni a harmadikra?

A négy év alatt mindig foglalkoztam a lemezzel, amikor egy kis idöt tudtam rá szakítani. Udvariassából sokmindent soroltam az Angyalok és emberek elé. Közben elkészült a 424-es LGT lemez, a Volt egyszer egy zenekar címu LGT film, megszületett néhány kevésbé látványos, de nagyon macerás színházi kísérözene, dolgoztam Zorán albumán és megírtam az Új Balett forgatókönyvét.

A közönség ritkán láthat fellépéseken. Miért?

Nagyon nehéz ma megszervezni egy turnét, de tavasszal elindulunk egy koncertkörútra.

Nem vágysz néha arra, hogy kis klubokban, egy zongora mellett énekelj?

Dehogynem, bár ilyen helyekre nem vihetném magammal a zenészeket, és egy zongorával az én zeném nem az igazi egy zajos klubban. Szerettem volna viszont kis kamaraszínházi fellépéseket egy zongorával, söt, eredetileg a lemezre is került volna egy dal egyszeru zongorakísérettel. Végül annyit dolgoztunk az albumon, hogy csak meghangszereltem ezt is.

Egy zenész - szándékosan nem árulom el a nevét - borzasztó sok kritikát kapott, mire egy Presser-idézettel vígasztaltam: nem szerethet mindenki. Ebben az egyben megegyezünk Presser Gáborral - válaszolta. Miben nem?

Egy zenész semmilyen módon ne kerüljön kapcsolatba a politikával - felelte. Mire gondolhatott?

Az illetö valószínuleg nagyon nem ismerhetett engem. Nemcsakhogy nem vagyok kapcsolatban a politikával, hanem szándékosan távol tartom magam töle. Nem ízlik, nem az én mufajom.

Az elözö rendszerben egy zenész nem nagyon kerülhette el, hogy kapcsolatba kerüljön a politikával...

Nagyon sokan vannak, akik most hösnek állítják be magukat, miközben akkoriban a KISZ szárnyai alatt nöttek fel, és most politikai karriert is építgetnek. Mögöttem nem áll sem párt, sem politikus, és ha így lenne, én arrébállnék. A politika mindig is kereste és próbálta irányítnai a muvészeket, tiltott, turt vagy támogatott. Ma az utóbbi kettö létezik.

Rusznák Gábor



Az egykori (?) LGT frontembere New Yorkban, Brüsszelben és Budapesten készítette el új albumát, s nemcsak a zenészgárda nemzetközi, de a lemez által megcélzott színvonal is. Presser, aki régóta színházi szerzö, ezen kívül -saját bevallása szerint - filmzenéket is szívesen ír, ismét "narratív" lemezt készített. Történeteket mesél, és a dalok egymásutánja mintha valamiféle személyes filmhez készült volna. Az Én szeretem a túleröt kifejezetten kalandfilmes, nagyívü középrésze, vagy a lemez lassú dalainak karcos, Tom Waits-es ízei határozzák meg a privát mozit, az összkép pedig talán sokaknak fiatalosabbnak, izgalmasabbnak tünhet, mint az elözö, kritikusai által megfáradtnak, szomorkásnak minösített Kis történetek címü albumon. A hírek szerint Presser Gábor a jövö év tavaszára országos turnét tervez az új lemez dalaival. És - ha hihetünk a korábbi híradásoknak - azt a tervét sem adta fel, hogy LGT fesztivált szervezzen, amelyen a zenekar mellett fiatal bandák is fellépnének.



Presser Gábor országos turnéra készül

Március 1-jén Dalok régrõl és nemrégrõl címmel indul Presser Gábor országos turnéja, amelyen teljes pályafutásának keresztmetszetét játssza el nyolc zenészbarátjával. A programban egyelõre budapesti elõadás nem szerepel. Valószínûleg elmarad az idénre tervezett LGT-fesztivál.


- Harmadik szólóalbuma, az Angyalok és emberek platinalemez lett, s most készül egy meglehetõsen hosszú országjárásra. Mi lesz az elõadás-sorozat repertoárján?

- Tizennyolc várost keresünk fel. Éppen tegnapra végleges lett a zenészcsapat összetétele is. Fekete-Kovács Kornél trombitán és sok más hangszeren, Sipeki Zoltán gitáron, Borlai Gergõ dobokon és ütõhangszereken játszik. Voga Viktória vokálozik, Papesch Péter basszusgitározik, Schreck Ferenc pozanozik, Kovács Péter billentyûzik és vokálozik, Zana Zoltán pedig szaxofonozik. A turné március 30-áig tart, s egyelõre nem szerepel benne budapesti elõadás. Lehet, hogy a tavasz végén tudunk egyet rendezni, de valószínûbb, hogy õsszel játszunk a fõvárosban. Ami a repertoárt illeti, igyekszem pályafutásom teljes keresztmetszetét adni az Omega-korszaktól, talán még az LGT-t is érintve, a más elõadóknak írt szerzeményekig. Lesznek színházi és filmdalok, de természetesen a legfontosabb hangsúlyt a három szólóalbum, a Csak dalok, a Kis történetek és a tavaly év végén megjelent Angyalok és emberek kapja. Még az sem biztos, hogy minden koncerten ugyanazt játsszuk.


- A pesti közönség csalódott lesz, hogy nincs például vígszínházi elõadás!

- A turné során lesz egy gödöllõi koncert az egyetemen, nincs messze Budapesttõl. A barátok és az igazán kíváncsiak esetleg oda felkerekedhetnek.


- Hogy áll az LGT-fesztivál szervezése?

- Úgy tûnik, idén nem tudjuk megrendezni, pedig több tízezer emberrel együtt felidézhettük volna a régi tabáni koncertek hangulatát. Erre egyelõre várnunk kell, de nem tettünk le róla. Közbejött az Illés-Metró-Omega-koncert is a Népstadionban, ráadásul az LGT-fesztivál valamilyen okból nem tud kapni a millenniumi rendezvényekre szánt költségvetési pénzekbõl sem.

Gréczy Zsolt - 2001-01-10 (a nyomtatott MH cikke)
© 2000 Magyar Hírlap, minden jog fenntartva
 

 L y r i c s


JÓ VELED

Fenn a fán és a fáról leesve
4kézláb a diót keresve
Almalopás és menekülés közben
Lihegve, röhögve, kéz a kézben
Jó veled ...

Színházban, templomban, moziban, boltban,
az utcákon és kék alagútban,
Taxiban, biciklin, mezítláb porban,
izzadva, fázva, jóban-rosszban,
Jó veled ...

Ezt én mondom, akinek elhiheted,
aki tudja milyen volt nélküled ...

A folyóparton, térdig a vízben,
A víz alatt, vagy a víz fölött éppen,
A híd alatt, amikor szegények leszünk,
A pálmák alatt, mikor gazdagok leszünk,
Jó veled ...

Mert a szerelmem voltál, a szerelmem vagy,
A szerelmem leszel, és szertve, szeretve vagy ...

Munka elött és munka helyett,
Minkor reggel az ágyban kávéhoz tejet,
Gömbölyödve és félig kinyúlva,
Évek óta és évek múlva,
Jó veled ...

Csöbe húzva, esöben, hóban,
Sírva vígadva, nyakig bajban,
Álmodozva, úgy lassan szépen,
Akkor is, hogyha nem szeretsz éppen,
Jó veled ...

Ezt én mondom, akinek elhiheted,
aki tudja milyen volt nélküled ...

Mert a szerelmem voltál, a szerelmem vagy,
A szerelmem leszel, és szertve, szeretve vagy ...

 M P 3   S a m p l e s


Currently no Samples available!